مطالب و نوشته های اخیر

احزاب کشور هرکدام باید بخشی از مطالبات مردم را نمایندگی کنند

  1. صفحه نخست
  2. آخرین اخبار و اطلاعات
  3. احزاب کشور هرکدام باید بخشی از مطالبات مردم را نمایندگی کنند

انتقاد شدید دکتر ملیحه بنانی، کاندیدای ریاست جمهوری از احزاب موجود در کشور

دکتر ملیحه بنانی، کاندیدای ریاست جمهوری ایران با حضور در همایش احزاب و انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که اخیرا در محل وزارت کشور با شرکت سران احزاب جمهوری اسلامی برگزار شد، به نقد این احزاب پرداخت و در مورد عملکرد و تاثیر گذاری آن ها ابراز نارضایتی کرد.

دکتر بنانی ادامه داد: در نظام های مردم سالار احزاب از تمرکز قدرت می کاهند و آن را تحدید می کنند، به مطالبات مردم انسجام و روشنی می بخشند، آنها را در قالب حزب متشکل می کنند، واسط مردم و دولت می شوند، فعالیت سیاسی را از حالت پوپولیستی و باندی و محفلی خارج می کنند و در آخر، افراد را با شناسنامه و قبول مسئولیت در مقابل رفتار در چهار چوب قانون به عرصه سیاسی برای خدمت به مردم می آورند.

این حقوقدان افزود : هدف احزاب کسب قدرت از راه های قانونی و مشروع است که اهداف آن در ماهیت و هویت حرکت حزبی مردم سالار نهفته است چرا که ما در حال گذار به دموکراسی هستیم و تعهد به مردم سالاری ایجاب می کند تا به لوازم آن پایبند باشیم.

دکتر بنانی با بیان اینکه تنوع و تکثر مردم و مطالبات آنها غیر قابل انکار است، تاکید کرد: هر یک از احزاب می توانند به شرط ایجاد نظام مردم سالار، بخشی از مطالبات را نمایندگی کنند و با تبلیغ افکار و برنامه های خود، مردم را به سوی آن جذب و از راه انتخابات ، قوه مقننه و مجریه را برای مدت محدود در اختیار گیرند تا مردم از طریق انتخابات مجدد آنها را داوری و قضات کنند.

وی در پایان تاکید کرد : تحقق احزاب از طریق کسب قدرت مشروع به مصلحت جامعه است و سران احزاب باید هر چه سریعتر برای خروج از این وضعیت نابسامان چاره ای بیندیشند.

فهرست